Berlin’de tekrar kovulmam

Ekin Alcar
3 min readAug 23, 2023

--

Pılımı Pırtımı Toplarken

Bu Berlin’in havasından suyundan olsa gerek , iki buçuk sene sonunda çalıştığım bu şirketten de kovuldum. Okuyanlar bilir (https://medium.com/@ekinalcar/berlinde-kovulmam-9055db731080). Bu Berlin’deki ikinci işimden de kovulduğum anlamına geliyor.

2022’nin sonuna yaklaşırken 10 günlük birikmiş tatil günüm olduğunu farkettim ve çoğu insan gibi Aralık ayını boş geçirmek için , bu günleri Aralık ayında kullandım. Hem genel olarak Aralık ayında işler biraz daha durgun olduğundan hem de Almanya’da Christmas havası hakim olduğundan tatil kullanmak için güzel bir dönem olduğunu düşünüyordum.

Neyse tatildeydim , arada Linkedin’e bakarken farkettim ki bizim şirketi bir Amerikan Yatırım şirketi satın almış (https://www.startbase.com/news/battery-ventures-uebernimmt-und-fusionert-vimcar-und-avrios/). Aha dedim ki kesin kovulacağız. Hatta karımla konuşurken de dedim ki ‘Kovulursam şaşırma’. Mental olarak herkesi yavaş yavaş hazırlıyordum. Bir de bu satın alımın üstüne , bu yatırım firması bizim İsviçreli rakip firmayı da satın alınca dedim ki ‘Ekin kovulmaya hazır ol’. Bu tür şeyler beni bulur genelde. Açıkçası iki buçuk sene geçmişti ve 2022 yazından itibaren acaba yeni bir iş bulsam mı diye aklımdan geçiriyordum.

Ocak ayında tekrar çalışmaya başladığımda , şirketlerde yapılan ‘All hands’ diye adlandırılan toplantılarda sürekli üst seviye çalışanlardan ‘Korkmayın layoff olmayacak’ , ‘İki şirketi de birleştirip tek şirket yapacağız’ , ‘Hepinize ihtiyacımız var’ gibi cümleler söylenmişti. Tabii yaş artık 33 olduğundan bu tip kolpa cümleleri artık yemiyordum. Ben ya da değil , elbet birileri kovulacaktı. Ancak şöyle söyleyeyim , bizim şirkette çok fazla frontend developer vardı ve bunun üstüne birleştiğimiz firmadan da bir o kadar frontend developer geldiğine göre küçük bir hesapla ya da düz mantıkla birilerinin kovulacağı çok belliydi.

Bu arada bize bir product roadmap vermediklerinden ötürü mart ayına kadar birazcık tech debt ticketler , bug fixingler üzerine yoğunlaştık. Mart sonuna doğru feedback talkım vardı. Bizim şirkette kariyer geliştirmek için bir matriks kullanılıyor. 5 aşamadan oluşan ve çeşitli konuları ele alan(Teknik Seviye , işbirliği , iletişim vs vs…) bir kariyer gelişim matriksi. 24 Mart cuma günü ben bu feedback talku yaptım ve benden bir sonraki aşamaya geçmek için beklenilen noktalar üstüne yoğunlaşmaya karar verdim. Hafta sonu geçti ve salı günü bizim takım günümüz olduğundan şirkete gittim. Sabah 10’a toplantı atmışlardı bir önceki gün. Acaba ne bu toplantı vs diye düşünürken sirketteydim. Gittiğimde bazı insanların suratından düşen bin parçaydı. Açıkçası sormak da istemedim ne oldu neden böylesin vs diye. Birkaç kişi eşyalarını apar topar toplayıp şirketten çıkmıştı bile. Neyse sıra bana geldi. Odaya girdim zaten hemen anladım :D çünkü hem yeni CTO , hem HR’dan biri hem de cuma günü yaptığım feedback talktaki adam masa etrafında oturuyorlardı.

HR’da çalışan kadın bugün senin iş akdini feshettik diye hemen konuya girdi. Aklıma Moneyball filmindeki Brad Pitt’in oyuncuları patır patır kovması geldi. Gayet normal bir davranış , saçma salak su zamana kadar şunları yaptın çok teşekkür ediyoruz cart curt diye zırvalayacaklarına böyle yapmaları daha iyiydi. Neyse ben de “güleryüzle” tamam diye cevap verdim. Aslında benim rahatlığımın sebebi daha kovulmamdan 1 hafta önce kalıcı oturum kartımın eve postayla gelmesiydi. Artık işsiz kalsam bile 3 ay içinde iş bulma zorunluluğum kalmamıştı. Sonra tabii Avrupa’da olduğumuzdan bir tazminat vereceklerdi. Bunu açıklamam yasak olduğundan yazmıyorum ama Amerika’da olduğu gibi salı gündüz kovulup salı gecesi kara kara lan napacağız biz diye düşünmeme gerek kalmayacak bir paket aldım. Tabii kovulduktan sonra içimden dedim ki ‘Lan madem kovacaksınız neden cuma günü kariyer planlaması yaptınız’ asdadasd :D:D:D. eyvallah canınız sağolsun.

Uzun süredir aralıksız çalıştığım için bu ara bana iyi gelecekti üstelik artık tek olmadığımdan maddiyati çok düşünmeme gerek yoktu :D.

Sonuç olarak 2–3 ay kafa dinledikten sonra iş arayışlarımı hızlandırdım (bunları başka bir yazıda yazacağım) ve Ekim 2023’ten itibaren DKB code factory’de (dkbcodefactory.com/) çalışmaya başlayacağım.

--

--